TIPY NA NUTRIČNÝ PLÁN OD VÍŤAZA MALOFATRANSKEJ 50ky

Tómáš Chvála a jeho report zo Stupava Trophy 2019
Výživová stratégia profesionálneho triatlonistu Ruediho Wilda na absolvovanie 70.3 triatlonu
7. augusta 2019

Martin Halász

MF50 či MF100?
Túto otázku som si opakoval večer v deň uzavretia štartovky. Vzhľadom k ďalším cieľom v sezóne padla voľba na 50-ku, čo bolo správne rozhodnutie. Na trase som strávil vyše 7 hodín a 55km s 4150 nastúpanými metrami a asi rovnakým klesaním bol dostatočný tréning na ďalšie preteky a zároveň ma nezničil natoľko aby som nemohol v najbližších dňoch naplno trénovať.

Priebeh MF50
K samotnému priebehu preteku sa nebudem veľmi rozpisovať. Trasa mi bola viac menej známa, aj keď úvodnú a záverečnú časť som ešte nebežal. Deň pred štartom pribudla kvôli uzávere turistického chodníka ešte jedna zmena, čo bol pre mňa tiež nový úsek. Vedel som, že trasa nebude mimo turistických značiek označená vlastným značením aj keď miestami by sa to celkom hodilo. Občas som sa teda pokochal na vyhliadke ? Od začiatku až do cieľa som bežal vpredu, snažil som sa držať dobré tempo, a zároveň kontrolovať aby to nebolo prirýchle. Nútený oddych prišiel v Jánošíkových dierach vo vláčiku turistov, kde sa nedalo moc predbiehať, tak som si tam aspoň vychutnal orieškový gél ULTRA. Nasledoval výživný úsek so stúpaním na Veľký Rozsutec, kde sme si to mohli vynahradiť. Aj keď v sobotu sa mierne ochladilo a na hrebeni bolo posedávajúcim a pomalšie sa pohybujúcim aj chladno, zo mňa lialo a zo šiltu mi pot kvapkal ostošesť. Snažil som sa preto riadne piť, medzi každou občerstvovačkou dokopy liter vody, coly + na každej občerstvovačke cca 0,2-0,5l. Dokopy teda zhruba 6,5l. Na občerstovačkách som nejedol nič, plne som sa spoľahol na Sponser gély, soľné tablety a nápoj Competition Cool Mint, ktorý som si nariedil trocha hustejší. Mal som ho však len v prvej hodine preteku. Na preteku ma neúnavne stíhala Katka, na štarte, 3 km po štarte, na chate na Grúni, na hrebeni pred Poludňovým grúňom a dokonca ma predbehla aj v cieli za čo jej veľmi ďakujem a spravila mi naozaj krásne fotky, čo poviete?

Štart

Asi 3km po štarte

Pred Poludňovým grúňom

Nutričný plán MF50
Deň pred pretekom
Ráno pred krátkym behom som si dal Nitroflow Performance + Red beet vinitrox. Po behu RECOVERY DRINK STRAWBERRY/BANANA.

Inak štandardná strava, ale zameral som sa na dostatočný príjem sacharidov (ryža, cestoviny…) a dostatočnú hydratáciu.

Ráno pred štartom
2 hodiny pred štartom Nitroflow Performance + Beet root

2 hodiny pred štartom – 3 menšie chleby s maslom a lekvárom + káva.

Poslednú hodinu pred štartom som si dal Muscle Relax (pre istotu proti kŕčom) a následne približne 40g Competition Cool Mint s 200-300ml vody.

5.úsek (cca posledná pol hodina)
Trocha čistej vody + cola (Bol som v pohode, plno energie, riadne hydratovaný a do cieľa už len na skok, preto už žiadny gél ani soľ)

Dokopy počas preteku:
12 gélov (2 z nich 70g), Competition Cool Mint 60-80g, 20 soľných tabliet, 8 BCAA tabliet, cola a voda (cca 6,5l).

V cieli som bol v pohode, dostatok energie akurát som bol trocha presladený a mal už veľkú chuť na niečo slané, poriadnu pizzu napríklad ? Jediné čo by som spätne upravil je zníženie počtu soľných tabliet.

Cieľ
Chcel by som vyjadriť svoju vďaku dodávateľovi Velon.sk za tú najlepšiu energiu od Sponser. Bežeckej predajni RunningPro za obutie HOKA Evo Mafate, zas raz nesklamali a Compressportu za najlepšie oblečenie ?