KOFEÍN V ŠPORTE – SPRÁVNA APLIKÁCIA ROBÍ ROZDIEL

tipy Matthiasa Schwarzbachera
30. augusta 2023

Existuje hŕstka látok, pri ktorých je vedecky dokázaná ich účinnosť v športe. Určite patrí medzi ne kofeín. Kofeín je stimulujúca látka, ktorá dokáže zvýšiť športový výkon a zlepšuje koncentráciu a pozornosť.

Aké sú účinky kofeínu v športe?
Neurologické procesy po užití kofeínu nielen znižujú únavu, ale vďaka predĺženej aktivácii adrenalínu aj zvyšujú kontraktilitu svalov. Efekt, ktorý je veľmi žiadaný najmä v športe. Okrem toho kofeín znižuje pocit námahy a bolesti, čo oceníte najmä pri dlhotrvajúcich vytrvalostných športoch, pri ktorých je pocit únavy rozhodujúcim faktorom.

Aké množstvá kofeínu sú prospešné pri športe?
Veda radí dávkovanie 3-6 mg na kilogram telesnej hmotnosti počas športovania na dosiahnutie vyššie popísaných účinkov. Ak by sme ako príklad mali 60 kg atléta by to boli asi 3-4 espressá, tri plechovky Red Bullu alebo asi štyri litre koly. Pre tých, ktorí z praktických dôvodov nechcú pokryť tak vysoké dávky komerčne dostupnými nápojmi, ponúka SPONSER® širokú škálu produktov s obsahom kofeínu, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre športovcov. Vyznačujú sa spoľahlivým obsahom kofeínu, malým balením a pohodlnou manipuláciou.

Športová výživa s obsahom kofeínu od SPONSER®
AKTIVÁTOR s 200 mg kofeínu v ampulke / POWER GUMS Fruit-Mix so 150 mg kofeínu v balení / CAFFEINE CAPS s 50 mg kofeínu v kapsule / Gél LIQUID ENERGY PLUS s 50 mg kofeínu v tube. 

Majú vplyv aj nižšie dávky?
Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že účinok a tolerancia kofeínu sa značne líši od človeka k človeku. To, čo u niektorých jedincov funguje optimálne, môže byť pre iných v najhoršom prípade kontraproduktívne (zvýšený pulz, triaška, strata výkonnosti a poruchy spánku). Štúdie však ukázali, že aj nižšia dávka 1-3 mg kofeínu na kilogram telesnej hmotnosti môže mať pozitívny vplyv u citlivých ľudí.

Ako môžete určiť najlepší možný čas na užívanie kofeínu?
Zatiaľ čo niektorí ľudia sú citliví na kofeín, iní takmer necítia žiadny účinok. Dôvod spočíva v odlišnej genetike. Gény určujú, ako dobre náš metabolizmus spracováva kofeín. V súlade s tým sú individuálne aj odporúčané množstvá kofeínu a ideálny čas na jeho užívanie, aby kofeín mohol vyvinúť čo najlepší účinok. 

Kedy je ideálny čas užívať kofeín pri športe?
Najväčší účinok kofeínu sa dostaví asi 30-60 minút po požití, pričom účinok sa vyrovná v priebehu 3-4 hodín. (polčas rozpadu = cca. 4 hodiny) Každý, kto chce na konci pretekov alebo súťaže zažiť ďalší nárast výkonu, by mal preto opäť užiť kofeín v dostatočnom predstihu pred želaným vrcholom.

Aký vplyv má vyplavenie kofeínu (odvykanie od kofeínu) pri športe?
Hoci sú štúdie trochu nepresvedčivé, mnohí vytrvalostní športovci veria na tzv. vyplavenie kofeínu pred súťažou. To znamená, že 3 až 4 dni pred súťažou nekonzumujú ďalší kofeín, aby zvýšili účinok kofeínu počas súťaže. Ľudia, ktorí sú veľmi zvyknutí na kofeín, by mali mať na pamäti, že vynechanie kofeínu môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy. Ak s tým nemáte problémy, otestujte sa počas tréningu, či má vyplavovanie kofeínu želaný efekt.