tipy Matthiasa Schwarzbachera

Istria 100 by UTMB
11. mája 2023
KOFEÍN V ŠPORTE – SPRÁVNA APLIKÁCIA ROBÍ ROZDIEL
13. februára 2024

Matthias Schwarzbacher, náš úspešný juniorský reprezentant, sa s nami podelil o jeho skúsenosti so športovými výživovými doplnkami pred a počas náročných pretekov.

Liquid Energy BCAA

Toto je gél ktorý som vyskúšal prvý krát asi pred rokom, a odvtedy som nenašiel gél ktorý by mi sedel viac. Ešte blízko k nemu mal gél značky Maurten ale mne osobne sa páči viac tento, obsahuje 38g sacharidov čo už je pomerne dosť a v dnešnej dobe sa o ničom inom ako o sacharidoch nerozpráva. Taktiež obsahuje BCAA ktoré sú pre naštartovanie svalov skvelé a pripravia tak nohy v preteku aj keď sa nejde vysoké tempo. A ďalšia z vecí ktorá je super že nikdy mi z tohto gélu nebolo zle a celkovo gély od Sponseru sú dobre vstrebateľné. Kofeinový gél som skúšal, ale viac sa mi páčia na jednorázovky v juniorskej kategórii BCAA, keďže nemáme preteky dlhšie ako 4hodiny. Určite ho chcem vyskúšať keď bude nejaký etapák alebo viac pretekových dní po sebe.

 

 

 

 

 

 

Lactat buffer

Lactat buffer je vec ktorá nemá konkurenciu (keby to stačilo opísať takto tak by to úplne stačilo). Je to biely prášok ktorý pijete cca 2h do štartu preteku prípadne aj počas. Ja osobne som ho prvý krát vyskúšal asi pred pol rokom na svojom prvom preteku v Taliansku po dlhej zdravotnej pauze. Najskôr som absolvoval test po ktorom nasledoval 100 km pretek. Ráno som sa zobudil a bol som taký že som myslel že nepôjdem ani na štart, ale teraz, bez srandy, nie ako keď niekto hovorí že sa ráno cítil zle atď. A potom vyhral. Dal som si to a bol som viac menej ako keby som deň pred pretekom oddychoval, v kopcoch som dokázal ísť výkon ako normálne atď. Lactat buffer vlastne odďaluje svalové prekyslenie pomocou sodíka čiže máte pocit že vás menej bolia nohy. Potom som naskočil do cyklokrosu a tam je to asi najlepšia vec čo môže byť keďže tam sa vám svaly zakyslujú nonstop. Teraz testujem Lactat Buffer aj v kombinácií s Beta Alaninom a javí sa že to má vlastne ešte väčšiu účinnosť. Uvidíme čo povie najbližší laktátový test…

 

 

 

 

 

 

 

Power gums

Power gums sú jedna z vecí ako sa naučiť prijímať veľké množstvo sacharidov či už počas tréningu alebo preteku. Keďže zjesť 50-100g sacharidov za jednu hodinu je zo začiatku dosť problém či už na žalúdok alebo na množstvo. Pretože jedna tyčinka ma v priemere okolo 30-35g sacharidov a zjesť ich 2 za hodinu tréningu je ťažké a ak nechcete stále do seba pchať gély alebo jednoducho chcete niečo iné tak toto je alternatíva. Sú to vlastné želatinové cukríky ktoré si dáte do vrecka a vlastne na rozdiel od gélov tyčiniek atď. sacharidy z Power Gums môžete prijímať postupne a nie naraz a nemáte tak v tréningu výkyvy. Je možnosť ich mať aj s kofeínom čo je to fajn ako sa naučiť prijímať kofeín ak má s tým niekto problém lebo kofeín sa začína čoraz viac presadzovať či už v tréningu alebo v preteku, minimálne vás nabudí .