ŠPORTOVÁ VÝŽIVA PRE DETI A DOSPIEVAJÚCICH
28. septembra 2020KREATÍN VO VYTRVALOSTÝCH ŠPORTOCH
12. marca 2021Vo všeobecnosti je správna výživa kľúčovým prvkom v boji proti negatívnym účinkom zranení z únavy alebo preťaženia, pričom, samozrejme, zohráva úlohu druh a závažnosť poranenia. Je vedecky dokázané, že bielkoviny a kreatín, ale tiež omega-3 mastné kyseliny, môžu prispieť k lepšiemu zotaveniu svalového zranenia (Tipton 2015). Počas fázy zotavovania sa po úraze je základným odporúčaním jesť pestrú a prirodzenú stravu, ktorá obsahuje minimum spracovaných potravín. Na zabezpečenie dostatočného príjmu bielkovín, to znamená 2-2,5 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti, by mali obe hlavné jedlá a tiež ostatné jedlá počas dňa obsahovať potraviny bohaté na bielkoviny, ktoré pomáhajú pri regenerácii svalov. WHEY ISOLATE 94, PROTEIN DRINK, WHEY TRIPLE SOURCE PROTEIN a rôzne proteínové tyčinky z ponuky Sponser sú na tento účel veľmi vhodné.
Podľa Tiptona sa dopĺňanie kreatínu odporúča aj počas rehabilitácie po obmedzení hybnosti s cieľom lepšie stimulovať rast svalov. SPONSER® ponúka kreatín v čistej forme ako CREATINE MONOHYDRATE alebo v kapsulách ako CREATINE PYRUMAX a má v ponuke aj dva produkty s HMB (hydroxymetylbutyrát) – HMB & CREATINE SYNERGY a PREMIUM WHEY HYDRO. HMB, ako metabolit leucínu, má antikatabolickú funkciu, a preto má mimoriadny význam pre udržanie svalov počas straty mobility:
Keďže omega-3 mastné kyseliny sú považované za protizápalové a imunomodulačné, ich príjem je tiež výhodou pri rehabilitácia po úraze. Existujú aj ďalšie mikroživiny, ktoré môžu mať relevantné účinky, ako napríklad vitamín D a vápnik po zlomeninách kostí alebo po operáciách. SPONSER® odporúča OMEGA-3 PLUS, olej omega-3 mastných kyselín s vitamínom D a tiež IMMUNOGUARD, ktorý je komplexným doplnkom z kategórie mikroživín.
Zhrnutie odporúčaní a opatrení pri podpore rekonvalescencie:
- Zvýšte príjem bielkovín na 2 – 2,5 g/kg telesnej hmotnosti, aby ste vyrovnali stratu svalov, najmä po dlhšom obmedzení mobility.
- Venujte pozornosť energetickej rovnováhe a uprednostnite príjem bielkovín, najmä ak nemáte chuť na jedlo.
- Zvážte doplnenie kreatínu pre rýchle zotavenie svalových funkcií.
- Užívajte omega-3 mastné kyseliny.
- Zabezpečte dostatočný príjem vitamínu D a vápnika v prípade zlomenín kostí.
Literatúra:
Tipton, Kevin D. (2015): Nutritional Support for Exercise-Induced Injuries, in: Sports Med. 2015; 45:
93-104.