ŠPORTOVÁ VÝŽIVA PRE DETI A DOSPIEVAJÚCICH

KOFEÍN VO VYTRVALOSTNOM ŠPORTE
18. septembra 2020
Podporte svoje zotavenie po úraze
26. februára 2021

Remo Jutzeler

Dospievajúci športovci majú zvýšené energetické a bielkovinové nároky. Ak vezmeme do úvahy vyššie energetické a bielkovinové požiadavky rastúcich detí a dospievajúcich, je zrejmé, že tí, ktorí sa venujú športu, majú zvýšenú  potrebu v porovnaní s dospelými. Ak berieme do úvahy aj to, že deti sú s vyššou pravdepodobnosťou ovplyvnené nedostatkom výživy (nezdravé potravinové preferencie, nezáujem, odmietnutie rodičovských pokynov atď.), tak je určite vhodné zvážiť doplnenie stravy o športové výživové doplnky. Primárnym cieľom je poskytnúť energiu a bielkoviny a nie podporiť konkrétny výkon.

Základné výživové odporúčania pre dospelých športovcov v zásade platia rovnako pre deti aj dospievajúcich:

– Používanie sacharidovo-elektrolytových športových nápojov počas športových aktivít trvajúcich dlhšie ako jednu hodinu.

– energetické tyčinky a ďalšie ľahko stráviteľné občerstvenie obsahujúce sacharidy počas dňa, najmä pred energeticky náročnými činnosťami.  Spotreba sacharidových bielkovín krátko po výkone.

Všeobecné odporúčania pre športovú výživu pre deti a dospievajúcich

    1. Tekutina

Určujúcim faktorom by mal byť vždy smäd. Mali by ste však dávať pozor na deti a pomôcť im, aby si vôbec pamätali, že majú piť. Pretože majú tendenciu zabúdať na pitie, buď kvôli športovému zápalu, alebo jednoducho kvôli rozptýleniu. Najlepšie sú športové nápoje bez obsahu kyselín (napr. počas súťaže), alebo kdekoľvek, kde je potrebná energia. Inak sú šumivé elektrolytické nápoje bez cukru (ELEKTROLYTY) dostatočné. Čistý maltodextrín (MALTODEXTRIN 100) sa môže tiež pridať do pripraveného čaju ako energetický doplnok, najlepšie so štipkou soli na liter.

                                                         

2. energia

Mnohé tyčinky slúžia ako doplnok k športovým nápojom ako ľahko stráviteľný zdroj energie. Je pohodlné vziať ich kamkoľvek a skonzumovať pred, počas a tiež po výkone.

Týmto spôsobom sa dajú do istej miery použiť aj sacharidové gély. Mali by však byť vyhradené pre intenzívne situácie alebo akútny nedostatok energie. SPONSER® ponúka rôzne vhodné tyčinky HIGH ENERBY BARS, CEREAL ENERGY PLUS a veľmi sýty OAT PACK.

                                                                  

3. bielkovina

Zdravý rast a zdravie kostí majú zásadný význam pre deti a dospievajúcich a vyžadujú si dostatok bielkovín v strave. Tiež rýchle zotavenie po fyzickej aktivite závisí od bielkovín, ale taktiež  slúžia na dodávku energie, aby sa optimálne podporila resyntéza bielkovín. V dôsledku toho by sa mala venovať dennému prísunu bielkovín pre deti osobitná pozornosť. Pravidlo je 1,5 – 2,0 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti za deň. Jedna dávka by mala obsahovať 20 – 30 g bielkovín a mala by byť braná spolu s cca. 30 – 50 g sacharidov do jednej hodiny po náročnej aktivite. Základným pravidlom je tiež prijať 20 – 30 g bielkovín každých 3 – 5 hodín. Na doplnenie stravy slúžia čisté proteínové nápoje, ako napr. WHEY ISOLATE 94, alebo kombinácie bielkovín a sacharidov ako RECOVERY DRINK, RECOVERY SHAKE, PRO  RECOVERY. Vhodné sú proteínové nápoje alebo  chutné proteínové tyčinky s nízkym obsahom cukru, ako je PROTEIN CRUNCHY.

                                          

4. omega-3 mastné kyseliny a vitamín D

Omega-3 mastné kyseliny (EPA + DHA) patria k esenciálnym mastným kyselinám. Telo ich nie je schopné produkovať v dostatočnom množstve. Preto musia byť dopĺňané prostredníctvom stravy z primerane bohatých zdrojov potravy. Denné odporúčania sú 500 mg omega-3 mastných kyselín denne. Toto množstvo by si vyžadovalo spotrebu 40 až 70 g tučných rýb (sardinky, sleď, losos, makrela) alebo 175 g pstruha denne. Doplnok omega-3 preto je preto obzvlášť odporúčaný, ak sa mastné ryby konzumujú menej ako dvakrát týždenne.

Ďalej je to vitamín D. Vitamín D  je primárne tvorený v pokožke slnečným svetlom, jedlo nie je jeho hlavným zdrojom, ale suplementácia umožňuje kompenzovať nedostatok slnečného žiarenia. Najmä v zemepisných šírkach na sever od Álp, kde je a priori málo slnečného žiarenia, sa odporúča príjem vitamínu D. Taktiež ak sa nadmerne používa krém na opaľovanie, čo zabraňuje tvorbe vitamínov v pokožke. Vitamín D je nevyhnutný pre zdravú tvorbu kostí počas rastu a pre zdravý imunitný systém.

Pre obe živiny sa odporúča doplnenie OMEGA-3 PLUS.

5. Carbo loading

Cielené dopĺňanie karbohydrátov by sa malo brať do úvahy iba pred situáciami s výrazným energetickým výdajom, dlhotrvajúcou aktivitou alebo ako dočasné opatrenie v prípade akútneho nedostatku energie, prípadne počas zvýšených energetických nárokov (tréningové kempy). O cielenom dopĺňaní karbohydrátov by sa dalo uvažovať vo fázach rastu a oneskoreného vývoja hmotnosti. Použitie CARBOLOADERU 2-4 krát denne počas definovaného obdobia pomáha ľahšie pokryť zvýšenú potrebu energie.

Dajte pozor na zdravie zubov!

Je známe, že cukor a kyseliny sú pre zuby škodlivé. Najškodlivejšie je neustále popíjanie sacharidových a kyslých nápojov, najmä tých, ktoré obsahujú ovocné šťavy.

Alternatívou sú športové nápoje bez obsahu kyselín, napríklad COMPETITION®, alebo nápoje bez obsahu sacharidov, ak nie je potrebná energia (ELEKTROLYTY). Zmysluplné je tiež vypláchnuť si ústa vodou alebo si dať žuvačky bez cukru (sliny majú ochranný účinok) po konzumácii karbohydrátov.

Zdržte sa používaniu kofeínu a kreatínu, beta-alanínu alebo špeciálnych výživových postupov, ako je soda loading, aj keď pri obvyklom odporúčaní nemusí existovať zdravotné riziko.

Dôležité je nájsť také výrobky a chuťové variácie, ktoré sú dobrovoľne a s radosťou prijímané mladou osobou. Pokiaľ sa niečo praktizuje s nevôľou, účinok sa nedostavuje.