KREATÍN VO VYTRVALOSTÝCH ŠPORTOCH

Podporte svoje zotavenie po úraze
26. februára 2021
PRERUŠOVANÝ PÔST
12. mája 2021

Kreatín vo vytrvalostných športoch poskytuje zlepšený výkon v šprintoch a záverečných stúpaniach. Kreatín je medzi športovcami dobre známy a široko používaný v šprinte, intervalovom a silovom tréningu vysokej intenzity. Kreatín je cenený pre svoje účinky zvyšujúce výkonnosť prostredníctvom zrýchlenej dostupnosti energie závislej od ATP.

Výrobky od spoločnosti SPONSER

CREATINE PYRUMAX v kapsulách, vysokoúčinný prípravok s kreatínpyruvátom, monohydrátom kreatínu a horčíkom. Obsiahnutý kreatín pomáha zvyšovať výbušnosť a silu a zvyšuje fyzickú výkonnosť v kontexte krátkodobých a intenzívnych fyzických cvičení v anaeróbnom rozmedzí.

CREATINE MONOHYDRATE vo forme prášku čistej a neutrálnej chuti

HMB & CREATINE SYNERGY je  kombináciou kreatínu s HMB a ribózy.

Kreatín a prírastok hmotnosti

Dopĺňanie kreatínu spôsobuje priberanie na váhe vďaka zvýšenému ukladaniu kreatínu vo forme fosfokreatínu. Zvýšená hmotnosť slúži aj ako jednoduchý spôsob kontroly úspešného ukladania kreatínu. To isté platí pre carboloading, čo je prax veľmi rozšírená medzi vytrvalostnými športovcami. Teraz vyvstáva otázka: Je výhodné kombinovať dopĺňanie kreatínu so sacharidovou stravou? Alebo je prírastok hmotnosti vyvolaný kreatínom v rozpore so zlepšenou vytrvalosťou a zvýšeným výdajom energie kvôli nadbytočnej hmotnosti, s ktorou sa treba hýbať aj počas fyzickej aktivity? (1)

Prinajmenšom u cyklistov sa tieto obavy zdajú byť neopodstatnené. Ako ukazuje štúdia (2), výkon sa ďalej zlepšuje, keď sa kombinujú  karbohydráty s kreatínom. Pozitívny vplyv bol badateľný počas zvýšených výkonových nárokov šprintov a záverečného stúpania cyklistických pretekov. Napriek zvýšenej telesnej hmotnosti pred štartom a po 120 km výkone preukázali cyklisti doplnení kreatínom zvýšený výkon pred posledným stúpaním v porovnaní s tými bez kreatínu. Doplnenie kreatínu malo za následok zvýšený wattový výkon počas šprintov, a to pri strednom aj vysokom príjme sacharidov.

Odporúčania

Možno predpokladať, že zvýšený výkon vďaka kreatínu, najmä počas intenzívnych šprintov na konci závodu, poskytuje v súťaži rozhodujúcu výhodu. Cyklistické aj bežecké preteky často vyhrávajú športovci, ktorým sa počas pokusov o únik podarí udržať sa v prednom balíku alebo majú najsilnejšiu schopnosť šprintu. Napriek tomu je určite vhodné starostlivo otestovať individuálnu reakciu na príjem kreatínu a získať vlastné skúsenosti s jeho dôsledkami na telesnú hmotnosť a svalový tonus.

 

Literatúra:

1) Nelson AG et al. (2001): Muscle glycogen supercompensation is enhanced by prior creatine supplementation. Med Sci Sports Exerc. 2001 Jul;33(7):1096-100.

2) Tomcik KA et al. (2018): Effects of Creatine and Carbohydrate Loading on Cycling Time Trial Performance. Med Sci Sports Exerc. 2018 Jan;50(1):141-150.