Spôsobujú prázdninové mesiace dlhodobé zvýšenie telesnej hmotnosti?

Competition vs Ultra Competition. Aké sú rozdiely?
17. decembra 2018
Test plášťov Hutchinson Skeleton
25. decembra 2018

Väčšina ľudí má počas dovolenkovej sezóny vyšší príjem kalórií. Aký to má vplyv na telesnú hmotnosť počas prázdnin a po nej?

Súčasná štúdia skúmala účinok prázdninových mesiacov (november – január) a mesiacov po prázdninách na telesnú hmotnosť. Okrem toho boli skúmané osoby po sviatkoch sledované, či nastala prípadná kompenzácia prírastku dovolenkovej hmotnosti.

Subjekty získali počas dovolenkových mesiacov v priemere 0,48 kg. Tento nárast telesnej hmotnosti nebol kompenzovaný v nasledujúcich mesiacoch (január – marec). Po marci sa telesná hmotnosť pomaly zvyšovala.

Preto dovolenka spôsobuje pomerne veľký príspevok k ročnému prírastku telesnej hmotnosti u väčšiny dospelých.

To neznamená, že by sme si nemali užiť vianočnú večeru. Len si je potrebné dávať pozor na výživu počas ostatných dní a pokúsiť sa o trochu viac cvičenia. Ideálne je začať s novoročnými predsavzatiami už od novembra.

Na záver: Priemerný prírastok dovolenkovej váhy je nižší, ako by sa predpokladalo. Avšak tento prírastok sa nezmenšuje počas jarných a letných mesiacov.  Teda čistý prírastok hmotnosti 0,48 kg pravdepodobne prispieva k zvýšeniu telesnej hmotnosti, ktorá sa často vyskytuje počas dospelosti.

štúdia: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10727591

zdroj: www.nutritiontactics.com