Tieto 3 SPONSER produkty musím mať na každých pretekoch

IRONMAN 70.3 WORLD CHAMPIONSHIP 2022 ST. GEORGE, USA
13. novembra 2022
Energia a regenerácia na každý tréningový deň
8. februára 2023
Matúš Mirrosay

Aktívne sa venujem dlhému triatlonu, najmä half-iron vzdialenosť. Sezónu 2022 som odtrénoval a odpretekal na doplnkoch výživy Sponser. Vyzdvihnúť pár super produktov a pritom nepísať ódy na každý jeden je náročné. Tento výber som preto spravil podľa pocitov, ktoré som mal, keď mi letecká spoločnosť pred pretekmi stratila kufor. Ten sa síce rýchlo našiel, ale čo by mi chýbalo najviac?

Nitroflow performance

Otestoval som 6 balení vždy pred pretekmi a zakaždým mi pomohol zužitkovať náročné tréningové bloky do osobáku alebo výborného výsledku.

Základom sú polyfenoly z rastlinných extraktov. Obsahuje aj aminokyselinu L-citrulín, tá sa v tele metabolizuje na arginín, ktorý sa považuje za prekurzor oxidu dusnatého.

  • Zlepšuje prietok krvi
  • Rozširuje krvné riečište
  • Optimalizuje transport a využitie kyslíka v mitochondriách, a teda aj produkciu energie v bunke
  • Antioxidačný účinok zlepšuje regeneráciu

Odporúča sa užívať v pretekovom období, alebo vo fáze náročného tréningového zaťaženia/sústredenia.

Efekt

Produkt nemá výrazný krátkodobý účinok, aký je badateľný pri užití kofeínu, beta alanínu alebo iných predtréningoviek s obsahom taurínu a pod. Po užití dávky nie je badateľná žiadna zmena vo forme zvýšeného tepu, zlepšenia sústredenosti a ani spomenuté zlepšenie prekrvenia nie je okamžité ani vedomé.

Možno práve preto bude u viacerých športovcov nedoceneným. Ale účinok by sme nemali merať podľa toho, či dávka “kope”, ale výsledkom na cieľovej čiare.

Nitroflow performance vám pomôže cítiť sa komfortnejšie pri vysokom výkone a umožní vám siahnúť hlbšie do energetických zásob.

Odporúča sa 1 dávka každý deň už 5 dní pred pretekmi. Nezáleží, či tieto dávky budete brať pred alebo po tréningu. Osobne som si ich nikdy nedával bezprostredne pred alebo po tréningu, skôr s odstupom 2 hodín pred tréningom. Posledná dávka má byť v deň pretekov 3 hodiny pred štartom, resp. pred warm-upom. Po pretekoch sa na zrýchlenie regenerácie odporúča ešte 2 dni po 1 dávke denne.

Muscle relax

Otestoval som cca 10 fľaštičiek na rôznych pretekoch v momentoch, kedy boli svaly už zdevastované. Ideálnejšie by bolo ho užívať už preventívne a akútnym kŕčom sa tým úplne vyhnúť.

Muscle Relax zaručene zmierňuje kŕče. Obsahuje kyselinu octovú, uhorkovú šťavu, chinín a horčík. Ak nie ste ten typ, čo si vychutnáva šťavu zo zaváraných uhoriek, bude pre vás náročné, rovnako ako pre mňa, zniesť chuť tohoto produktu, no stojí zato to prekonať.

Užívanie a efekt

Na half-iron triatlonoch užívam prvú fľaštičku cca po 60. kilometri na bicykli (po 2. hodine pretekov) a cca po 4.-5. kilometri na behu (po 3. hodine pretekov). Muscle Relax sa snažím rozdeliť na menšie sústa, ktoré prehĺtam postupne pár sekúnd, pretože chuť mi robí naozaj problém. Ale do 5 minút sa dostaví citeľné uvoľnenie svalového tónusu a stratí sa aj prípadný nábeh na kŕče.

Občas mám po prechode z bicykla na beh problém aj so stuhnutou bránicou, ktorá sa po aero pozícii na bicykli dostane rýchlo do zmenenej polohy. Muscle relax mi vie vyriešiť aj tento diskomfort a bránica mi opäť povolí do plného nádychu.

Competition drink

Môj nevyhnutný doplnok na každý ťažký tréning a preteky. Competition je nekyslý, len jemne sladký a dobre vstrebateľný iónový nápoj s komplexom sacharidov a minerálov. Už som prestal rátať koľko dávok som z neho mal a po 15 rokov športovania, čo som vyskúšal už rôzne nápoje, patrí medzi moje top.

Odporúčané dávkovanie pre hypotonickú osmolalitu je 80 g na liter vody, ale dá sa rozpustiť až 120 g na liter pričom nápoj je ešte stále izotonický, nie hypertonický.

Na pretekoch využívam hlavne hustejšie riedenie. Mám 1 fľašu s Competition drinkom, z ktorej v kombinácii s Liquid Energy gélmi dopĺňam energetické nároky a z občerstvovačiek si beriem vždy už len čistú vodu. Takto neriskujem, že by môj žalúdok nezvládol neznámu značku a rôznorodé riedenie z občerstvovačky.

Subjektívne najlepšia príchuť Competition drinku je Mäta, a to najmä vo vysokých teplotách. Vďaka prírodnému výťažku mentolu má totiž cíteľný ochladzujúci účinok.

V dlhom triatlone, kde je výživa tou štvrtou dôležitou, a často aj rozhodujúcou, disciplínou je absolútne zásadné mať priechodný žalúdok. Všetky doplnky sa musia ľahko a rýchlo vstrebávať. Práve preto je Competition drink pre mňa taký poklad.

Ako som spomenul hneď v úvode. Výber Sponser produktov by mohol byť aj širší. Určite tu stojí za zmienku aj Carbo Loader, ktorý však potrebujem ešte viac krát otestovať. A zaujímavý je Lactate Buffer, ktorý sa však hodí na rýchlejšie disciplíny, ako je dlhý triatlon.

Na záver len malý dodatok. Zhodnotenie produktov je čisto v subjektívnej rovine. Objektívne zhodnotenie účinnosti by si vyžadovalo niekoľko testov s konštantnými podmienkami. Tie je náročné dosiahnúť a počas sezóny pri rastúcej výkonnosti takmer nemožné realizovať. Produkty však odporúčam otestovať každému, kto sa aspoň trochu našiel v popise. Subjektívny pocit je niekedy dôležitejší ako ten najlepší výskum, keďže sme každý trochu rozdielny. Otestujte vždy najskôr pred pretekmi!