Energia a regenerácia na každý tréningový deň

Tieto 3 SPONSER produkty musím mať na každých pretekoch
17. januára 2023
SPONSER – REGENERAČNÉ NÁPOJE
23. marca 2023
Matúš Mirrosay

Aktívne sa venujem dlhému triatlonu, najmä half-iron vzdialenosť. Sezónu 2022 som odtrénoval a odpretekal na doplnkoch výživy Sponser. Filozofia značky mi je veľmi blízka. Koncept je postavený na ľahkej stráviteľnosti a špecifické zloženie poskladané tak, aby ste zo seba vedeli vyťažiť maximum v konkrétnej disciplíne a vzdialenosti.

Ak by som mal vybrať 3 produkty, ktoré mi uľahčili prípravu na deň “D”, boli by to tieto.

PRO RECOVERY

Unikátny potréningový koktejl obsahujúci 50% bielkovín a 36% komplexných sacharidov.

Prečo unikátny? Každý kto prelúskal pár značiek športových doplnkov určite pozná 2 základné typy potréningových nápojov: Proteíny a Gainery. Kým prvý sa snaží maximalizovať dávku bielkovín v čo najčistejšej a najľahšie vstrebateľnej forme, gainery obsahujú komplexné sacharidy, aby zvýšili kalorický príjem (gain) a bielkoviny sú zastúpené len v pomere do 25% objemu. Slúžia výborne ak máme ciele v posilňovni. Ak však chceme dobre regenerovať po dlhom a náročnom silovo-vytrvalostnom tréningu, čisto proteínový nápoj telu neposkytne dostatok chýbajúcich kalórií. Gainer zase nenaplní potenciál bielkovín, ktoré je telo schopné vstrebať tesne po tréningu.

Pro Recovery je komplexný prípravok, ktorý okrem 6 rôznych druhov bielkovín a zložky sacharidov obsahuje aj 5 minerálov, 10 vitamínov a kolostrum. Skrátka všetko, čo telo potrebuje, keď je rozobraté po náročnom tréningu alebo pretekoch.

Môj tip

V náročnom tréningovom období ho užívam minimálne 5x do týždňa. Ak trénujem 2 fázovo, tak 1 dávka po každej fáze. Moje odporúčanie je pripraviť si ho aspoň 10 minút pre pitím. Prášok sa dobre rozpustí a zostane vám len príjemná krémová chuť.

Ak vám nevyhovuje pomer 50/36, môžete vyskúšať aj 44/44 – sacharidy a bielkoviny v rovnakom zastúpení.

 

BASIC MINERALS

Najlepší pomer cena a výkon zo všetkých doplnkov, čo som kedy vyskúšal. Prášok, ktorý obsahuje sodík, vápnik, horčík, draslík, zinok, železo v dobre zvolenom pomere pre náhradu minerálov stratených potením. Ak po náročnom tréningu neviete doplniť tekutiny a stále cítite pocit smädu, napriek tomu, že pijete dostatočne, Basic Minerals musíte vyskúšať. Jedno balenie má 400g, za cenu necelých 20€ a pri jednej dávke 3g vám vydrží toľko, že túto investíciu jednoducho nemôžete ľutovať.

Perfektne sa hodí na dopĺňanie minerálov nie len v lete v horúcom počasí, ale aj v zime, keď viac trénujeme vo vnútri na trenažéri a potíme sa výrazne viac, ako na jar/jeseň. Ak sa rovnako, ako ja, snažíte indoor tréning využiť na lepšiu adaptáciu na teplo a máte trenažér v 25°C, je to o dôvod viac Basic Minerals zaradiť medzi svoje doplnky výživy.

Môj tip

Všimol som si, že prípravok sa horšie rozpúšťa v tvrdej vode. Samozrejme preto, že voda je už nasýtená inými minerálnymi látkami. Tie však naše telo nemusí nutne vedieť využiť. Rozdiel medzi lokalitami Bratislava (tvrdá voda ) a Vysoké Tatry (mäkká), kde trénujem najčastejšie, je možno aj 1/4 dávky Basic Minerals (0.75 g), ktorá ostane nerozpustená na dne fľaše. V Bratislave preto používam vodný filter (napr. Brita alebo Aquaphor).

LIQUID ENERGY GEL

Ľahko stráviteľný energetický gél v rôznych verziách. Základnou je Liquid Energy Pure, kombinácia rôznych druhov sacharidov s rôznym glykemickým indexom, doplnená o sodík a draslík. Má neutrálnu, jemne sladkú chuť. Liquid Energy Plus, obsahuje aj kofeín. Tieto 2 druhy sú pre mňa základ pri tvrdých threshold tréningoch a pretekoch.

Sú v 2 rôznych baleniach: 35g sáčok alebo 70g tuba. Práve väčšie balenie sa mi dobre hodí v poslednej fáze pretekov pri behu. Tuba je uzatvárateľná, takže si môžem dávkovať malé sústa a nemusím kvôli prehĺtaniu meniť rytmus dýchania.

Liquid Energy BCAA. Ako názov napovedá, obsahuje aj rozvetvené esenciálne aminokyseliny. Používam ho pri dlhých a silovo náročných tréningoch, napr. kopcovitý tréning na bicykli, dlhý trailový beh a pod.

Liquid Energy Salty. Obsahuje zvýšenú dávku sodíka, ktorý sa väčšinou stráca pri potení najviac. Má slanú chuť, čo môže byť príjemná zmena, ak celý deň prijímate iba sladké doplnky. Niektoré vedecké štúdie dokonca preukazujú, že akútne kŕče je možné dočasne potlačiť už cez chuťové bunky, ich kontaktom so slanou chuťou.

Liquid Energy Ultra. Okrem komplexných sacharidov obsahuje aj rastlinné tuky z kokosových a makadamových orechov a olivového oleja. Nemal som zatiaľ príležitosť ho skúsiť, ale môže byť skvelou voľbou pre dlhé aeróbne aktivity cez 10 hodín, kedy je komplikované prijímať tuhú stravu.