Trophy of Nations – majstrovstvá sveta tímov v endure

Výživová stratégia profesionálneho triatlonistu Ruediho Wilda na absolvovanie 70.3 triatlonu
7. augusta 2019

Report Sama Pivka, ktorý sa vďaka svojím kvalitným výkonom dostal do výberu slovenskej reprezentácie.

Tento rok premiérovo odštartovali majstrovstva sveta v endure s názvom trophy of nations a v Talianskom Finale Ligure sa tak začala písať história endura. Pretek, v ktorom jazdec nepreteká sám za seba ale za svoj team, v tomto prípade za určitú krajinu, ktorú reprezentuje. S každej krajiny sa môžu zúčastniť len traja jazdci, ktorí spolu bojujú za spoločný výsledok pre svoju krajinu. Princíp spočíva v tom, že všetci traja jazdci z teamu majú 90 sekúnd na to aby vyštartovali a následne sa časy všetkých troch jazdcov sčítajú.

Team Slovenska bol v zložení: Ľuboš Stano, Marián Škultéty a ja. Pre nás všetkých to bola pre ako jedinú krajinu prvá skúsenosť so svetovými pretekmi, a tak sme nemali žiadne konkrétne ciele. Naším cieľom bolo podať so seba len to najlepšie a nemať zbytočne mechanické problémy.

Už na úvodnom stage1 sme zistili, o čom sú svetové preteky a trial dlhy 13 a pol minúty bol na úvod dosť výživný. Rovno po cieli sme sa ponáhľali na začiatok stage2, ktorého štart sme stihli na poslednú chvíľu. Pretek sa “len” rozbiehal a čakalo nás ďalších 50 km do celkového cieľa. Takýto náročný pretek som ešte nešiel, bolo veľmi náročne rozložiť si sily a zvládnuť to. Stage3 a stage4 boli veľmi šliapavé a technicky náročné. Finálový stage5 bol pre nás čerešničkou na zaver, trať ktorá sa nám najviac páčila, bola najviac zjazdová a obrovsky kotol ľudí okolo trate robil tomuto stage takú brutálnu atmosféru, že až sme zabudli, že nevládzeme. Bol to pre mňa zatiaľ najnáročnejší pretek, ktorý nám trval skoro 6 hodín. Ako team Slovenska sme skončili na 19. mieste, s čím sme spokojní a keby nebolo pádov, tak skončíme aj lepšie.