Trophy of Nations – majstrovstvá sveta tímov v endure

Výživová stratégia profesionálneho triatlonistu Ruediho Wilda na absolvovanie 70.3 triatlonu
7. augusta 2019
S1 Trail La Corsa della Bora – obhajoba úspešná
20. januára 2020

Report Sama Pivka, ktorý sa vďaka svojím kvalitným výkonom dostal do výberu slovenskej reprezentácie.

Tento rok premiérovo odštartovali majstrovstva sveta v endure s názvom trophy of nations a v Talianskom Finale Ligure sa tak začala písať história endura. Pretek, v ktorom jazdec nepreteká sám za seba ale za svoj team, v tomto prípade za určitú krajinu, ktorú reprezentuje. S každej krajiny sa môžu zúčastniť len traja jazdci, ktorí spolu bojujú za spoločný výsledok pre svoju krajinu. Princíp spočíva v tom, že všetci traja jazdci z teamu majú 90 sekúnd na to aby vyštartovali a následne sa časy všetkých troch jazdcov sčítajú.

Team Slovenska bol v zložení: Ľuboš Stano, Marián Škultéty a ja. Pre nás všetkých to bola pre ako jedinú krajinu prvá skúsenosť so svetovými pretekmi, a tak sme nemali žiadne konkrétne ciele. Naším cieľom bolo podať so seba len to najlepšie a nemať zbytočne mechanické problémy.

Už na úvodnom stage1 sme zistili, o čom sú svetové preteky a trial dlhy 13 a pol minúty bol na úvod dosť výživný. Rovno po cieli sme sa ponáhľali na začiatok stage2, ktorého štart sme stihli na poslednú chvíľu. Pretek sa “len” rozbiehal a čakalo nás ďalších 50 km do celkového cieľa. Takýto náročný pretek som ešte nešiel, bolo veľmi náročne rozložiť si sily a zvládnuť to. Stage3 a stage4 boli veľmi šliapavé a technicky náročné. Finálový stage5 bol pre nás čerešničkou na zaver, trať ktorá sa nám najviac páčila, bola najviac zjazdová a obrovsky kotol ľudí okolo trate robil tomuto stage takú brutálnu atmosféru, že až sme zabudli, že nevládzeme. Bol to pre mňa zatiaľ najnáročnejší pretek, ktorý nám trval skoro 6 hodín. Ako team Slovenska sme skončili na 19. mieste, s čím sme spokojní a keby nebolo pádov, tak skončíme aj lepšie.