Výživová stratégia profesionálneho triatlonistu Ruediho Wilda na absolvovanie 70.3 triatlonu

TIPY NA NUTRIČNÝ PLÁN OD VÍŤAZA MALOFATRANSKEJ 50ky
5. júla 2019
Trophy of Nations – majstrovstvá sveta tímov v endure
4. novembra 2019

Ruedi Wild, profesionálny švajčiarsky triatlonista nám objasnil princípy príjmu energie počas pretekov a podelil sa s nami o svoju nutričnú stratégiu na stredné trate / Ironman 70.3.


Moja špecifická výživová príprava na preteky stredných vzdialeností / Ironman začína spravidla 4 dni pred pretekmi. Počas nich denne používam 1 dávku RED BEET VINITROX. Tento koncentrát červenej repy podporuje produkciu oxidu dusnatého a obsahuje špeciálne aminokyseliny. To všetko za účelom zvýšenia prietoku krvi. Tento účinok bol vedecky dokázaný v mnohých štúdiách a je všeobecne známy v profesionálnych vytrvalostných športoch.
Pretože mám citlivý žalúdok, koncentrát (ktorý zodpovedá asi 1/2 litru vysoko kvalitnej šťavy z červenej repy) vždy riedim vodou, rovnako ako by som si pripravil ovocnú šťavu. Zvlášť dôležité je použitie koncentrátu v deň pretekov, približne 3 hodiny pred ich začiatkom.
Ideálnou kombináciou je zároveň používanie NITROFLOW PERFORMANCE, ktorý sa užíva tiež 4 dni. Pôsobí podobným spôsobom a ešte viac zvyšuje produkciu oxidu dusnatého.

V deň pred pretekom sa zameriavam na dopĺňanie sacharidov bez prejedania sa a bez pocitu žalúdočných tažkostí kvôli všetkým cestovinám, ktoré som v minulosti jedol. CARBO LOADER mi veľmi dobre vyhovuje, nakoľko je to vysoko energetický roztok sacharidov a elektrolytov. Beriem porciu štyrikrát denne, vždy po jedle a pred spaním. Nápoj je bez fruktózy, ktorá je hlavnou zložkou prakticky všetkých nealkoholických a športových nápojov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Toto mi v minulosti spôsobilo toľkokrát žalúdočné problémy počas pretekov bez toho, aby som si bol vedomý ich príčiny. Z rovnakého dôvodu je pre mňa tiež dôležité vyhnúť sa vlákninám vo výžive. Preto sa vyhýbam šalátom alebo zelenine, ktoré zvyčajne predstavujú veľkú časť mojej každodennej stravy.

Prichádza deň pretekov… Tesne pred štartom plaveckej časti použijem LIQUID ENERGY PLUS, aby som mal dostatok energie počas prvej etapy. Počas jazdy na bicykli sa spolieham hlavne na športové nápoje COMPETITION a ULTRA COMPETITION, väčšinou na ich mix. Tento jemne aromatizovaný športový nápoj neobsahuje kyseliny a skladá sa zo širokej škály rôznych zdrojov sacharidov, takže ho môj citlivý žalúdok dokonale znáša a súčasne dodáva dlhodobú energiu a elektrolyty. Zlepšuje vstrebávanie vody a tým prispieva k udržaniu výkonu po dlhšiu dobu výkonu. V závislosti od podmienok (počasie a teplota) beriem ďalšie 1-2 SALT CAPS za hodinu. Buď ako celú tobolku alebo rozriedené v aero fľaši, aby som pokryl zvýšenú potrebu elektrolytov, najmä soli / sodíka. Ak sú počas cyklistickej časti aj zjazdové úseky kde si môžem trochu oddýchnuť a nemusím príliš intenzívne dýchať, rád obohatím svoju výživu aj tuhším jedlom ako sú napr HIGH ENERGY BARS. Sú k dispozícii v štyroch príchutiach (Marhuľa -Vanilka, Bobuľové ovocie , Banán, Slaný orech). Môj osobný favorit je Slaný orech, ktorý má slanú príchuť.

Počas behu je žalúdok najcitlivejší z dôvodu neustáleho pohybu, takže je dôležité nemiešať všetko naraz, keď prebiehate občerstvovacou stanicou. Snažím sa udržiavať výživu jednoduchou a spolieham sa na GELY, aby som pokryl moje energetické potreby. Tiež užívam SALT CAPS, aby som mal istotu, že moja hydratácia bude v poriadku.
Presnejšie povedané: beriem približne 1,5 gélových túb (1 tuba je 70 g) za hodinu v menších dávkach alebo 30 g vrecká každých 20 minút, spolu s 1-2 SALT CAPS za hodinu, zvyčajne pred vstupom do občerstvovacej stanice.

Prvé minúty po pretekoch sú rozhodujúce, pokiaľ ide o regeneráciu a vrátenie správneho „paliva“ do tela, aj keď zvyčajne nie som hladný. Vo finišérskej zóne sú dostupné rôzne zdroje sacharidov, ako napríklad ovocie, nápoje alebo dokonca nealkoholické pivo. Ja osobne ale uprednostňujem vysoko kvalitný zdroj bielkovín, ako je PRO RECOVERY, ktorý je pre mňa najlepším produktom dostupným na trhu. Cítim obrovský rozdiel, keď sa v nasledujúcich dňoch vraciam späť do tréningu.

Odporúčam vám otestovať a prípadne prispôsobiť vašu výživu v kľúčových tréningových dávkach, podľa osobných preferencií a potrieb. To vám dáva najlepšiu šancu na úspech v samotných pretekoch.
Veľa šťastia a bavte sa!

O autorovi:
Ruedi Wild je profesionálny triatlonista zo Švajčiarska. Je olympionikom a viacnásobným majstrom Ironman 70.3, na Majstrovstvách sveta v roku 2016 skončil na 3.mieste.
Ako športovec a zároveň zamestnanec je súčasťou spoločnosti Sponser Sport Food. Už viac ako 10 rokov vo veľkom rozsahu používa produkty Sponser počas tréningov a pretekov a tiež sa podieľa na vývoji nových produktov.